New Ribbon
Slide 1

Wirtualna wycieczka po obiekcie NZOZ Rehabilitacja Medyczna Strzelce Opolskie

Slide 2

Posiadamy dobrze wyposażone sale

Slide 3

Wracaj z nami do zdrowia!

Slide 4

Wejdź i zobacz naszą placówkę bez wychodzenia z domu

Example Frame
Metoda NDT-Bobath dla dzieci i dorosłych

Zasadniczym celem tej metody kinezjoterapeutycznej jest uzyskanie przez osobę usprawnianą możliwie maksymalnej samodzielności ruchowej. W zrealizowaniu tego zadania pomaga:
-normalizacja napięcia mięśniowego
-hamowanie nieprawidłowych oraz ułatwianie prawidłowych reakcji fizjologicznych
-przywrócenie pełnego zakresu ruchomości stawowej
-przygotowanie czuciowe(„hartowanie” nadmiernie wrażliwych rejonów lub stymulacja okolic o osłabionej wrażliwości).

Metoda NDT Bobath została zapoczątkowana w latach 40-tych XX wieku w Londynie Przez czeskie małżeństwo –fizjoterapeutkę Berthę Bobath i jej męża Karla Bobath, neurologa, neurofizjologa.

Metodę rozwijano i modyfikowano równocześnie ze zdobywanymi doświadczeniami praktycznymi i osiągnięciami wiedzy medycznej, głównie z zakresu neurofizjologii oraz obserwacji przebiegu prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju ruchowego dzieci.

Usprawnianie według metody NDT Bobath ma pomóc dziecku we wczesnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyli, na ile pozwala istniejące uszkodzenie ośrodkowego ukł. nerwowego(OUN). Ma ona szerokie zastosowanie jeśli chodzi o wiek dziecka. Możemy pracować z dzieckiem bardzo małym, kilkumiesięcznym, z tak często spotykaną asymetrią napięcia mięśniowego, jak również z dzieckiem kilkuletnim, u którego zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce.

Metoda NDT Bobath stosowana jest również w wielu innych nieprawidłowościach rozwoju, jakich jak: np. zaburzenia napięcia mięśniowego, często określane jako hipotonia (obniżone napięcie mięśniowe), czy hipertonia(podwyższone napięcie mięśniowe). Ponadto pomagamy również dzieciom z kręczem szyi czy artrogrypozą jak również w przebiegu różnych schorzeń narządu ruchu.